Oslo (ANB): Har du opplevd å bli krenket på nettet, eller skrevet noe du ikke burde? Nå blir det enklere å angre seg.
Kampstart om:
|
Kirsti Falch-Nilsen
E-post
|
|
| Publisert 03.03.2010 kl 15:06 Oppdatert 03.03.2010 kl 15:10 |
Mandag 8. mars lanserer Datatilsynet en tjeneste de har kalt slettmeg.no. Det er landets første hjelpetjeneste for folk som opplever personvernkrenkelser på internett.
– Det er enorme utfordringer i det vi kaller det redaktørløse rommet, sier kommunikasjonsdirektør i Datatilsynet, Ove Skåra, til Avisenes Nyhetsbyrå (ANB). Han trekker fram falske profiler på forskjellige nettsamfunn og krenkelser av person som saker slettmeg.no kan være behjelpelig med å få fjernet.
Det sies jo at skaden allerede er skjedd dersom noe har havnet ute på nettet. Men det går an å redusere den, ifølge Skåra.
– Nå har vi ansatt to flinke folk som har mye kompetanse på dette feltet. Det skal være lov å angre seg, både for den som har svertet andre og for den som har lagt ut informasjon om seg selv, sier Skåra.
Han presiserer at slettmeg.no kun skal gi råd til de som har havnet i nett-trøbbel, og at de ikke vil kunne slette saken for dem det gjelder.
– Vi skal sette folk og organisasjoner i stand til å gjøre dette selv. Her er lenken, og slik går du fram. Og hvis det ikke finnes noen løsning, vil disse to kunne ta saken videre til selve Datatilsynet. Dette skal ikke være et byråkrati, ting skal skje raskt, sier Skåra.
Og for den som skulle tro at det er ungdommer som oftest tar kontakt for å få slettet ting, så er det feil. Kommunikasjonsdirektøren mener slettmeg.no kanskje spesielt vil være til hjelp for den eldre garde.
– Erfaringen viser at tre av fire ungdommer vet hvordan de skal slette ting som har blitt lagt ut. Da er det verre med for eksempel pensjonistene, som kanskje ikke vet hvordan dette fungerer, sier Ove Skåra i Datatilsynet. (ANB)
Sjekk ut noen av de nye modellene til Harley Davidson.
Se alle bildene her
Verdens eneste elektriske Porsche er på Norges-besøk. Sjekk bildene.
Se bildeserien her