Oslo (ANB-NTB): Røas mesterligadrøm ble pulverisert av Turbine Potsdam. Det tyske laget vant også returkampen på Røabanen med 5-0.
Femmålstapet i Tyskland forrige uke ødela i realiteten Røas sjanse til avansement i turneringen. Håpet om en prestisjeseier i returkampen lot seg heller ikke innfri, selv om oslolaget gikk friskt ut og var på høyde med tyskerne i første omgang.
Akkurat som i den første kampen var det Røa som spilte og Potsdam som scoret i begynnelsen av kampen. Akkurat som i Tyskland gikk det norske laget tomt etter pause, og da ble det lett for Potsdam-spillere som er midt i sin sesong.
– Resultatet lyver litt om kampen. Røa ga oss god motstand, men vi scoret i avgjørende øyeblikk, sa Turbine-trener Bernd Schröder etter onsdagens kamp.
Anja Mittag ga gjestene ledelsen etter en halvtime. I annen omgang fulgte nye scoringer av Fatmire Bajramaj, Mittag, Yuki Nagasato og Jessica Wich. Dermed gikk Turbine Potsdam til semifinale mot Bundesliga-rival og tittelforsvarer Duisburg med sammenlagt 10-0.
Røa hang godt med til 0-2, men gikk helt opp i limingen mot slutten. Selv om motstanderen byttet ut tre av sine beste spillere, rant målene inn.
Røa la opp vintertreningen for å få en tidlig formtopp, men viste seg sjanseløs mot et lag som er i full gang i Europas sterkeste serie. Først neste måned sparkes norsk eliteserie i gang.
Det blir uten Lene Mykjåland, som onsdag spilte sin avskjedskamp for Røa før hun tar fatt på proffeventyret med Washington Freedom i den amerikanske WPS-ligaen.
Bare 285 tilskuere møtte fram for å se returkampen i mesterligaens kvartfinale. Blant dem som satt ringside på Røa-kunstgresset var landslagssjef Eli Landsem, fotballpresident Yngve Hallén og tidligere fotballpresident og FIFA/UEFA-topp Per Ravn Omdal, men de fikk ikke oppleve norsk suksess.
Norges håp om mesterligasuksess hviler nå på Lyon. Christine Colombo Nilsen og Ingvild Stensland spilte hele kampen, mens Isabell Herlovsen spilte 35 minutter som innbytter, da Lyon sikret semifinalebillett med 0-1-tap mot Torres i Italia. Sammenlagt vant det franske laget 3-1. (ANB-NTB)
Nå kan du følge
Brann på mobilen!
Send: KHF til 2005
Syklisten Jan Ullrich innrømmet fredag at han hadde kontakt med den spanske dopinglegen Eufemiano Fuentes.