Tas i ed som president

Santiago/Oslo (ANB-NTB): Milliardæren Sebastián Piera får et annet Chile å styre etter jordskjelvet enn han ventet, når han torsdag tas i ed som landets nye president.

Publisert 11.03.2010 kl 09:33 Oppdatert 11.03.2010 kl 09:38

Tips ein venn på e-post:

...
Chiles nye president, Sebastián Piñera. Foto: National Press Association in Talca, Chile

I valgkampen lovte den høyreorienterte forretningsmannen at han skulle sørge for betydelig vekst og tusener av nye arbeidsplasser, koblet til skattelette, om han ble valgt til president.

Men det voldsomme jordskjelvet som rammet landet bare to uker før han flytter inn i presidentpalasset La Moneda, sporet landet av sin oppadstigende kurs og forpurret alle Pieras planer.

Alt gikk oppover

Chile så ut til å ha kontroll over alle aspekter av sine utvikling etter de fire årene med populære Michelle Bachelet som president og nesten 20 år med sentrumvenstreregjeringer siden diktaturet falt i 1990.

Inflasjonen er under kontroll, det er solid budsjettoverskudd samtidig med at veksten er tilbake på sporet etter den globale finanskrisen, og eksporten går bra med høye priser på det viktigste eksportproduktet kobber.

Piera regnet med at han gikk til dekket bord, og med sitt gode forhold til næringslivet som han selv er del av, ville han seile på en bølge av medgjørlighet.

Landet i grus

Men så kom jordskjelvet som la den nest største byen Concepcin og en rekke mindre byer i grus, og den etterfølgende tsunamien som raserte kysten og fiskerbyene ved havet.

Dermed er Pieras agenda drastisk forandret, og gjenoppbygging blir hans viktigste prioritet i flere år framover.

Foreløpige beregninger viser at skjelvet førte til skader for 5 milliarder dollar på sykehus, veier og annen grunnleggende infrastruktur, og ingen har våget å antyde hva det vil koste å bygge opp igjen skoler og 2 millioner boliger.

På det tidspunktet Piera tar over, er krisen fortsatt i helse-, nødhjelp- og matfordelingsfasen.

Manglende erfaring

Situasjonen er så alvorlig at Piera har sett seg nødt til å be Bachelet la ham beholde hennes offentlige administrasjon i regionene i flere måneder framover – den samme administrasjonen han i valgkampen beskyldte for udugelighet.

I Chile utpekes guvernører i regionene og mange provinsledere av presidenten, og bare ordførere blir valgt.

Piera skulle dermed i de første dagene i sin administrasjon utpeke 60 guvernører og 150 lokale representanter for departementene.

Men som Piera selv, som blant annet eier en TV-kanal og et flyselskap, kommer de fleste av hans medhjelpere fra forretningsverdenen og mangler erfaring fra offentlig administrasjon. Det kunne bli en sterk ulempe i en periode med intens gjenoppbygging.

– Risikoen for ham er regjeringen han har planlagt. Nå har han ikke råd til å bruke et år på å lære hvordan ting gjøres, sier analytikeren Daniel Kerner.

Får alibi

Men jordskjelvet kan også innebære fordeler for ham. De enorme skadene etter skjelvet gir ham et alibi om han ikke greier å innfri løftene om vekst på 6 prosent og millioner av arbeidsplasser.

Samtidig møtes han med velvilje av mange som er frustrert over at Bachelet somlet med å innse alvoret og få hjelpeinnsatsen i gang, og over at situasjonen i noen dager kom ut av kontroll med plyndring og lovløshet.

Piera er allerede før han begynner i gang med å dempe forventningene.

– Det er umulig å ignorere at jordskjelvet fører til store endringer i vårt program, sa han i dagene etter skjelvet.

På den annen siden får han det også lettere i den sterkt delte kongressen den første tiden, siden den utgående regjeringskoalisjonen til sosialisten Bachelet har signalisert at de vil samarbeide om gjenoppbyggingen.

Chiles økonomi er så solid, med milliarder av dollar i et kobberfond og en A+-vurdering hos de internasjonale kredittvurderingsfirmaene, at det ikke blir noe problem for regjeringen å skaffe lån til gjenoppbyggingen. (ANB-NTB)

Mest leste saker



Været

Været
  I dag I morgen
Husnes   -0.4°   2.0°
Rosendal   -0.9°   1.9°
Haugesund   1.3°   3.7°
Leirvik   -0.4°   2.0°
Ølen   1.8°   5.0°
Været leveres av: met.no


Siste bildeserier

Små moteløver

...

Fam Irvoll holdt visning i Oslo tirsdag kveld. Fargerike og lekne kreasjoner, også for barn, slo godt an under Oslo Fashion Week.

Se bildene her

Se de nye motene!

...

Oslo Fashion Week er i gang. Sjekk ut de nye motene og trendene.

Se bildeserie

Siste bildeserier

Full fest i Florø

...

De hotteste trendene

...

Vi viser deg de hotteste og nyeste trendene fra Gave- og interiørmessen i Lillestrøm.

Se bildene her

Festaften i Larvik

...

Plumbo, Tommy Fredvang og Malin sang seg til finalen. Se bildene fra MGP-delfinalen i Larvik!

Se bildene!


Tips oss

Telefon: 53 48 21 45
E-post: redaksjon@kvinnheringen.no

Kontakt oss

Sentralbord: 53 48 21 30
Postadresse: Kvinnheringen
5460 Husnes

Annonser

E-post: annonse@kvinnheringen.no
Marknadssjef: Haldor Herland
Telefax: 53 48 21 55

Redaksjonen

Ansvarleg redaktør: Tomas Bruvik

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.